RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
2015 SAĞLIK YILINIZ OLSUN

Yeni bir yıl, yeni umutları, yeni planları ve yeni heyecanları da beraberinde getiriyor. Her şeyin başı sağlık diyen, Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Yeni yılda çocuklarınıza, kendinize ve sevdiklerinize sağlık hediye edin ve 2015 sizin sağlık yılınız olsun” dileklerinde bulunuyor.

 

 

Çocukları en çok hasta eden hastalıkların başında, enfeksiyon ve alerjinin geldiğini, bu iki hastalığın savunma sistemiyle ilgili olduğunu söyleyenDoç Dr. Akgül Akpınarlı Antony, çocukların sağlıklı olabilmesi için savunma sisteminin güçlü olması gerektiğinin altını çizdi. Birçok hastalığın asıl nedeninin savunma sisteminin iyi çalışmaması sonucu oluştuğunu, oysaki savunma sisteminin her türlü hastalığı iyileştirme ve hastalıklara karşı koruma potansiyeline, gücüne sahip olduğunu ve savunma sistemimize iyi bakmamız gerektiğini belirtti.

 

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; psikolojik yaklaşımın, soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun ve yediğimiz gıdanın savunma sisteminin güçlenmesiyle yakından ilişkisine dikkat çekti.

 

Savunma Sisteminde Psikolojik Yaklaşım Önem Taşıyor

 

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; sağlıkta esas olanın korunmak olduğunu, yani sağlıklıyken, hasta olmamak için gerekli tedbirlerin bir yasam biçimi olarak benimsenmesi gerektiğini söyledi. Doç Dr. Antony; “Güçlü bir savunma sistemi için öncelikle çocukların mutlu, pozitif enerjili ve stresten uzak ortamlarda büyümesi, ebeveynlerin çocuklar için iyi bir rol model olması gerekiyor. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi önce oksijen maskesini kendimize takmalıyız yani, kendimize iyi bakarak ve sağlığımızı koruyarak çocuklarımızın daha sağlıklı olmalarını sağlayabilmeliyiz” dedi. Savunma sistemi için, güneşin ve D vitamininin çok önemli olduğunu vurgulayarak, düzenli spor yapmanın her yaşta olduğu gibi çocuklar üzerinde de etkisinin büyük olduğunu söyledi. Bedene dışarıdan giren hava, su ve gıdaların hem sağlıklı olmak hem de hastalıklardan korunmak için önemli faktörler olduğunu belirtti ve dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı:

Solunan havanın sağlıklı olabilmesi için:

· Evimizin mümkün olduğunca güneş alan bir ev olması,

· Rutubet ve nem kontrolünün iyi yapılmış olması,

· Hava kirliği, egzoz kokularından arındırılmış olması,

· Çamaşır suyu deterjanlar, yumuşatıcılar, parfüm ve deodorant kokularından arındırılmış olması,

· Yatak odalarının, evin en güneşli odası olması,

· Yatak odalarının sadece yatmak için kullanılması,

· Yatak odalarının sade olması ve sık sık temizliğinin yapılması,

· Ev tozları denilen MITE’lardan korunmak için mümkünse yerde çok tüylü halıların olmaması,

· Yatakta yorganda ve yastıkta yün ve kaz, kuş tüyü olmaması,

· Yatak kılıflarının en az haftada bir kez 60 derece ve üstünde yıkanması,

· Evinizde sigara içilmemesi ve içirilmemesi…c,

 

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; çocukların vücudunun yaklaşık yüzde yetmiş su olduğunu ve suyun yaşamımımız için çok önemli olduğunu belirterek, en iyi ve en gerekli içecek olarak her gün mutlaka yaşa ve ihtiyaca göre tüketilmesi gerektiğini söyledi. Su ihtiyacının gazlı, şekerli içeceklerle ve hazır meyve suları ile giderilmemesi gerektiğine, doğal kaynaklardan ve mümkünse cam şişedeki suların tercih edilmesi gerektiğini belirtti. PH değeri 7-8,5 olan, kokusuz renksiz, özel bir tadı olmayan suların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gıdalarla ilgili olarak ise; mümkün olduğunca organik, taze, yaşadığımız yere yakın yerlerde üretilmiş, mevsiminde, bol çeşit ve renkte, işlenmemiş, paketlenmemiş, katkı maddesi ve boya maddesi içermeyen yiyecekler olmasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

2015 saglık getirsin

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ
HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, araştırmalara göre bir insanın ömrü boyunca yaklaşık 1 milyon kalori alarak 45 ton yiyecek tükettiğini açıkladı. 70 kiloluk bir yetişkinin günde en az 31 gram protein alması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Tamer, vejetaryenler için de önemli bir uyarıda bulundu: “Vejetaryen beslenme durumunda vücut için gerekli aminoasitlerin bir şekilde alınması... Devamı...
YENİ YILIN İLK SABAHI METABOLİZMANIZI UYANDIRIN
  Yeni yılın ilk gününe arınmış, tazelenmiş ve sağlıklı bir giriş yapmak için bazı özel gıdalardan faydalanmak mümkün. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Yonca Sevim, doğru beslenme, antioksidan besinler ve yeterli fiziksel aktivite ile yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın yolları hakkında bilgi verdi. Yılın ilk gününe genellikle geç uyanılmaktadır. Bu nedenle metabolizmayı uyandırıp kaybettiklerini geri vermek önemlidir. Bunun için kişi... Devamı...