RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
GATE KONTROL TEORİSİ

Bu teoriye göre sinir impulslarını geçiren kapılar (gate) vardır. Bu kapılar ağrı impulslarının geçmesini önlediğinde ağrı oluşumu önlenir. Akupunktur bu kapıları kapatarak ağrı oluşumunu önlüyor olabilir. Gate Teorisini, 1965’te Melzack ve Wall tanıttılar; teoriye göre; ağrı,talamortikal sisteme sinir aktivite artışı (impuls) ulaştığı zaman ortaya çıkar. Ancak ağrının hissedilebilmesi için impulsun belirli bir düzeyin üzerine çıkması gerekir.

İmpulsun sinir sistem içersindeki akışı sinir sistemi içersindeki kapılarla düzenlenir. Bu teoriye göre kapılar substansia jelatinoza’ dadır. Küçük nöronların bir yığını spinal kolonun arka boynuzunun gri maddesini kaplar. Arka kök lifler bu nöronlarla sinaptik kontakt kurarlar. Buradan talamus ve kortex’e aktivite iletilir. Posteriör kökün ince miyelinli A grubu delta lifleri ağrı lifleridir. Bunlar kapıyı açarak ağrının geçişini sağlarlar. Kalın, miyelinsiz C lifleri ise ağrının geçişini kapıyı kapatarak önlerler. Bu kalın lifler dokunma ve basınc reseptörlerine bağlıdırlar.

Bu reseptörler uyarıldığında ağrının geçişi önlemiş olur. Gate teorisi bize dokunma ve basınç reseptörlerine basarak ağrı hissinin nasıl köreltilebilceğini açıklar.

 

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
AKUPUNKTURUN ETKİLERİ
Akupunkturun bilimsel bir tedavi metodu olup olmadığını araştırılmasının iki yönü vardır: Birincisi genel olarak akupunktur tedavisinin etkili olup olmadığının araştırılmasıdır. İkincisi ise akupunkturun temel kabullerinin irdelenmesidir; bu ikinci kısım içinde en stratejik alan tedavi esnasında kullanılan noktaların derinin üzerindeki diğer noktalardan farklı özelliklere sahip olup olmadıklarının araştırılmasıdır. Bu ikinci hususun bir uzantısı olarak meridyenlerin... Devamı...
ANALJEZİK ETKİ
Analjezik etkiden kasıt akupunkturla ağrının giderilmesidir. Akupunkturun ağrıyı nasıl giderdiği ile ilgili çeşitli görüşler mevcuttur. Bu görüşlere değinmeden önce ağrı kavramını gözden gecirmekte yarar vardır. Ağrı, gerçekte olan veya olması çok muhtemel bir doku harabiyeti ile beraber gözüken, hoşa gitmeyen duyusal veya heyecansal bir tecrübedir. Ağrı, emosyonel bir bozukluk olarak da nitelendirilebilir; bu bozukluk, beyinde, limbik sistemdeki anormal bir aktiviteden... Devamı...