RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ

yemek

HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, araştırmalara göre bir insanın ömrü boyunca yaklaşık 1 milyon kalori alarak 45 ton yiyecek tükettiğini açıkladı. 70 kiloluk bir yetişkinin günde en az 31 gram protein alması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Tamer, vejetaryenler için de önemli bir uyarıda bulundu: “Vejetaryen beslenme durumunda vücut için gerekli aminoasitlerin bir şekilde alınması gerekir, bunun için baklagillerle tahıllar birleştirilerek tam protein elde edilebilir.”

Besin maddeleri enerji sağlamada, vücudun gelişmesinde, dokuların ve organların onarımında hayati görevler üstleniyor. Sağlıklı bireyler için doğru beslenme tüyoları veren Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, normal beslenme koşullarında yetişkin bir bireyin her yıl yaklaşık bir milyon kalori aldığını ve hayatı boyunca yaklaşık 45 ton yiyecek tükettiğini vurguladı. Doç. Dr. Tamer, California Üniversitesi’nden Dr. Liz Applegate’in başkanlığında yapılan bir araştırmaya göre insanların ömürleri boyunca aldığı kalori miktarını şöyle hesapladı: “1 yıl boyunca kadınların günde 1800, erkeklerin ise 2500 kalori aldığı varsayıldı. Yine günde 1.5-2 kiloluk besin alarak 65-70 yıl yaşadıkları göz önünde tutuldu. Bu hesaplamaya göre bir insan ömrü boyunca neredeyse 10 fil ağırlığında (ortalama 45 ton) yiyecek tüketiyor. Hiç şüphesiz bu yiyecekler, ağırlıklarından çok dengeli tüketilmeleri halinde sağlıklı ve uzun bir yaşam vaat ediyor.”

Kadınların vücudunda daha az su var

Temel besin maddeleri proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminler ve su olmak üzere 6 gruba ayrılıyor. Bu maddelerin vücutta farklı oranlarda bulunduğunu işaret eden Doç. Dr. Tamer, “Vücudun yaklaşık yüzde 50 – 60’ı sudur, vücuttaki yağ oranı arttıkça su miktarı düşer, azaldıkça su miktarı artar. Bu nedenle kadınların vücudunda daha az su vardır” ifadesini kullandı.

İdeal yağ oranı erkekte yüzde 15 kadında yüzde 22

Vücuttaki ideal yağ oranı seviyesinin erkeklerde yüzde 15, kadınlarda ise yüzde 22 civarında olduğunun altını çizen Doç. Dr. Tamer, “Protein seviyesi ise yüzde 18-20 civarındadır ve kas kitlesiyle orantılıdır, bu nedenle erkeklerde daha fazla protein bulunur. Normalde vücuttaki karbonhidrat düzeyi yüzde 1 civarındadır. Kaslarda ve karaciğerde depolanan karbonhidratlar, özellikle egzersiz sırasında beyin için hayati önem taşıyan bir enerji kaynağıdır” diye konuştu.

70 kiloluk bir insan günde en az 31 gram protein almalı

Vücudumuzun kullanabileceği potansiyel enerji kaynakları olan proteinler, karbonhidratlar ve yağlar, “makro besinler” olarak sınıflandırılıyor. Proteinler vücudun kendini yenileyebilmesi için alınması zorunlu besinler olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 70 kilo ağırlığında bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu günlük minimum protein miktarının 31 gram olduğunu aktaran Doç. Dr. Tamer, ancak kişilerin vücut ağırlıkları ve metabolik durumları farklı olduğu için günlük protein gereksinimleri de 70-75 grama kadar değişkenlik gösterebileceğini söyledi. Doç. Dr. Tamer, büyüme, hamilelik, egzersiz, yaralanma ve hastalık dönemlerinde ise kişideki protein ihtiyacının artacağını belirtti. Tamer, vücudun büyüme gelişme ve yenilenmesi için günlük ortalama 5 gram azot çıkışı için hesap edilen protein değerine ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Günlük minimum protein ihtiyacı hangi gıdalardan nasıl sağlanır? (31 gram)

100-150 gr az yağlı beyaz peynir

80-100 gr yağsız dana eti

100 gr yağsız tavuk veya hindi eti

200-250 gr yumurta, özellikle beyazı

2 su bardağı yağsız süt

100-120 gr ızgara balık

100 gr fındık veya fıstık

100-150 gr badem

200 gr nohut veya fasulye

100 gr kabak çekirdeği

300 gr yeşil mercimek

Vejetaryenlar baklagille tahılı birleştirmeli

Referans proteinler denilen kolay sindirilebilir ve bütün esansiyel (vücuda gerekli) aminoasitleri (protein yapı taşları) içeren besinlerden alınmasının sağlıklı yaşam için şart olduğuna işaret eden Dr. Tamer, vejetaryen kişilere ise şu önemli tavsiyelerde bulundu: “Vejetaryen beslenme durumunda da esansiyel aminoasitlerin bir şekilde alınması gerekir, bunun için baklagillerle tahılların birleştirilmesi yoluyla (örneğin 1.5 bardak pirinç+ 1 bardak mercimek = 85 gr tavuk) tam protein elde edilebilir.”

Herbalife Ltd. Hakkında

Herbalife, 1980 yılından bu yana insanların yaşamlarını değiştiren ürünler sunan global bir beslenme şirketidir. Herbalife’ın beslenme, kilo kontrolü ve kişisel bakım ürünlerine 90’ın üzerinde ülkede, Herbalife Bağımsız Üyeleri aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Herbalife, dünya genelinde yetersiz beslenme ve aşırı kilo problemlerine karşı yüksek kaliteli ürünler sunarak mücadele etmede kararlılıkla ilerlemektedir.

Herbalife Aile Vakfı (HFF) ve Casa Herbalife programlarını destekleyerek yeterli beslenme imkanına sahip olamayan çocukların iyi beslenmelerini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca Cristiano Ronaldo, LA Galaxy ve diğer pek çok şampiyon sporcunun da içinde bulunduğu 250’den fazla dünya çapında sporcu, takım ve etkinliğin sponsorluğunu yapmaktadır.

Dünya üzerinde 7 bin 400 çalışanı bulunan Herbalife, 2013 yılındaki net satışlarını 4.8 milyar dolar olarak açıklamıştır.

Herbalife International’e bağlı bir şirket olarak Türkiye’deki faaliyetlerine Mart 1998’de başlayan Herbalife International Ürünleri Ticaret Ltd. Şti., Herbalife ürünlerinin Türkiye’ye ithalatını yapmaktadır. Şirket, Türkiye Doğrudan Satış Derneği’nin ve merkezi Belçika Brüksel’de bulunan Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Dernekleri Birliği IADSA’nın Türkiye Temsilcisi olan BesDesDer (Beslenme Destek Ürünleri Derneği)’in üyesidir.

Herbalife ürünleri, Herbalife Bağımsız Üyeleri aracılığıyla satışa sunulur.

Herbalife, tüketiciyi korumada Altın Standart sunmaktadır.

Herbalife ile ilgili daha fazla bilgi almak için Herbalife.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Editöre Not:

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer Hakkında:

Doç. Dr. İsmet Tamer, 1968 İstanbul doğumludur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlamış, birincilikle bitirdiği lise öğrenimi sırasında kazandığı Türk Kültür Vakfı bursu ile A.B.D.’de öğrenimine devam etmiştir. Yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğrenimini sürdüren Doç. Dr. İsmet Tamer, mezuniyet sonrası Mardin Nusaybin’de mecburi hizmetini tamamlayarak Siirt, Trabzon ve İstanbul’da Sultanbeyli, Pendik ve Kartal’da Sağlık Bakanlığı kadrolarında görev yapmış; İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Aile Hekimliği ihtisasını tamamlayarak 2002 yılında uzman hekim ve daha sonra da doçent doktor ünvanı kazanmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Biomedikal Mühendisliği bölümünde Sağlık Kuruluşlarında Risk Yönetimi eğitimi de gören Doç. Dr. İsmet Tamer, görev yaptığı süre içerisinde sağlık alanında ulusal ve uluslararası çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmış, yerel ve uluslararası birçok klinik çalışmada yer almış, Türkiye Aile Hekimliği Yeterlilik Kurulu üyesi olarak çalışmıştır. Dünya Aile Hekimleri Birliği (WONCA), Amerikan Aile Hekimliği Akademisi (AAFP), American Academy of Aestetic Medicine (AAAM) ve European Primary Care Cardiovascular Society(EPCCS) üyesidir. Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve kalitesinin artırılması amacı ile kurulan Türkiye Aile Hekimliği Vakfı (TAHEV) kurucusu ve vakıf mütevelli heyeti üyesidir. Birinci basamakta çalışan hekimlerin sürekli hizmet içi eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla Aile Hekimliği Eğitim ve Araştırma Derneği (AHEAD)’in kuruluşunda yer almıştır ve halen bu derneğin Başkan Yardımcısı’dır. Multidisipliner bir organizasyon olan Akademik Solunum Derneği’nin kurucu üyesi ve Genel Sekreteri’dir. Türk Kardiyoloji Derneği üyesi de olan Doç. Dr. İsmet Tamer’in Aile Hekimliği, Koruyucu Hekimlik, Endokrinoloji ve Kardiyoloji alanlarında çok sayıda yurt içi ve yurt dışı yayınları, araştırma makaleleri ve bildirileri ile kitap bölümleri ve çevirileri mevcuttur.

Doç. Dr. İsmet Tamer, Kasım 2014’te Herbalife Beslenme Danışma Kurulu’na katılarak bu kurulda dünya genelinde yer alan 27 hekimden biri olmuştur.

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
YENİ YILIN İLK SABAHI METABOLİZMANIZI UYANDIRIN
  Yeni yılın ilk gününe arınmış, tazelenmiş ve sağlıklı bir giriş yapmak için bazı özel gıdalardan faydalanmak mümkün. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Yonca Sevim, doğru beslenme, antioksidan besinler ve yeterli fiziksel aktivite ile yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın yolları hakkında bilgi verdi. Yılın ilk gününe genellikle geç uyanılmaktadır. Bu nedenle metabolizmayı uyandırıp kaybettiklerini geri vermek önemlidir. Bunun için kişi... Devamı...
2015 SAĞLIK YILINIZ OLSUN
Yeni bir yıl, yeni umutları, yeni planları ve yeni heyecanları da beraberinde getiriyor. Her şeyin başı sağlık diyen, Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Yeni yılda çocuklarınıza, kendinize ve sevdiklerinize sağlık hediye edin ve 2015 sizin sağlık yılınız olsun” dileklerinde bulunuyor.     Çocukları en çok hasta eden hastalıkların başında, enfeksiyon ve alerjinin geldiğini, bu iki hastalığın... Devamı...