RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
İNSAN VE BİTKİLER ALEMİ

Beşeriyetin medeni alemdeki genel kültürde ilerleyişi, tıbbi bitkilerin tanımına ve kullanılması ile yakından alakalıdır. Bu hususta tıbbı bitkilerin  tanındığı ve tedavi maksadiyle kullanıldığının ilk delillerini, Yakın – Doğu’nun eski kavimlerinde görmekteyiz. Eski zaman medeniyetinin beşiği sayılan  Asya ve Mısır’ın en şaşaalı devirlerinde, tıbbi bitkilerin ilaç ve gıda maksadı ile en fazla ve geniş halk kitleleri tarafından kullanıldığı belinmektedir.

Eski yununlılar ve romalılar, doğu milletlerinden karşılıklı öğrendikleri pek çok tıbbi bitkilerinden istifade etmekle yetinmeyip yeni bir çok bitkiler üzerinde araştırma ve deneylerde bulunmuşlardır. Bu zengin kültür miraslarından bir kısmı  Avrupa milletlerinede intikal ettirilmiştir.

Tıbbi bitkiler alanında, hususi yabani bitkiler üzerinde yapılan ilmi araştırmalarda muhteva ve  fiziyolojik etkendeki meddelerin incelenmesi  şu ana hatlar üzerinde yürütülmektedir:

1- Bizde yetişen yabani tıbbi bitkilerde alkaloidler muhtevasının incelenmesi.

2- Tabii yetişdikleri yerler ile bazı tibbi bitkilerin perspektif milli yedeklerin incelenmesi.

3-  Yabani tıbbi bitkilerin  vejetatif safhasiyla ilgili fizyolojik aktif maddeler birikimindeki dinamizmin incelenmesi.

4- Muhafaza edilen droglarda depolama müddetince husule gelecek fizyolojik etkenli maddeler muhtevasındaki tehevvulatın incelenmesi.

5- Bizdeki halk hekimliğinin incelenmesi.

6- Meydana getirilicek yeni ilaç araçları üzerinde fitokimyasal, farmakolojik ve klinik  araştırmaların yapılması.

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
2015 YENİ YILDA 15 PLATİN KURAL
1-  Kendiniz gibi olun. Başka birine benzemeye çalışmak sizi yorar. Partnerinizle birlikteyken arkadaşlarınızla ya da aile bireylerinizle karşılaştığınızda gerçek kişiliğiniz zaten ortaya çıkacaktır. Boşuna başka birisiymiş gibi davranmayın. Kendinizi olduğu gibi kabul edin ve sevgilinizin sizi mevcut halinizle beğeneceğinden kuşku duymayın.   2-      Onu olduğu gibi kabul edin. Partnerinizi birileriyle kıyaslamayın. Her birey özeldir. Mükemmel sevgili... Devamı...
4 YAPRAKLI YONCA İLE KİLOLARA SON
Yepyeni bir yılın arifesinde alacağımız yeni kararların hayatımızı değiştirebileceğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle sağlıklı bir hayat için tavsiyelerde bulunuyor. 4 yapraklı yonca dengesi ile sağlıklı beslenmek mümkün!   Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Gizem Köse, 2015’in daha sağlıklı bir yıl olması için hayatımızda bazı yenilikler yapmamız gerektiğinin altını çizdi. Köse, şu tavsiyelerde... Devamı...