RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
KALP

Kalp shen’in evidir. Shen, nefs olarak alınabilir. Akıl da kalptedir. Bu iki misafiri dolayısı ile kalp, ruhsal ve mental faaliyetleri üzerine alınmıştır; vücudun yöneticisidir. Hissetme, algılama, düşünme, heyecanlanma, şuurlu olma kalbin faaliyetlerindendir.

Nefsin fonksiyonları bozulucak olursa uykusuzluk, şuursuzluk, anormal ruhsal davranışlar ve mental bozukluklar oluşur. Zang ve Fu organlarının , enerji kanallarının ve kan damarlarının yönetimini kalp yapar. Kanla vücudun bütün hücrelerine besin getirilir, canlılık getirilir. Kan damarları kalbin isteği doğrultusunda kasılıp gevşeyemezlerse, vena kapaklarında kaçaklar olursa, kanın diğer organlara gidişi ve kalbe geri dönüşü zorlanır. O zaman diğer dokulara kalp enerjisi akma imkanı bulamaz. Kalp kendisini dil ve yüzde gösterir. Soluk bir yüz, kalp Qi’sinin eksikliğini, morumsuz bir yüx stagnasyonu, kırmızı bir yüz Yang fazlalığını gösterir. Dilin uç kısmı kırmızı renkte ise kalbin sıcak olduğu kabul edilir ve bu enerji fazlalığını gösterir. Kalp enerjisi tıkanmışsa, kan iyi dolaşmıyorsa, dilin konuşma kabliyeti azalır, dil sertleşir, katılaşır, bazen de soluk ve siyanotik görünümde olur.

Kalp göz ve kulaklarlada ilişkilidir, kalp ısısı fazla olursa gözler kırmızı olur, kalp enerjisi eğer eksikse işitme azlığı görülür. Kalple ilgili rahatsızlıkları enerji eksikliği ve ısı fazlalığı olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. Birinci grupta kalp enerjisi eksiklikliğinden doğan düzensizlikleri, ikinci grupta ise kalp ateşi fazlalığından ortaya çıkan düzensizlikleri ele alıyoruz.

Kalp

 

I.GRUP

Kalp enerji eksikliğinden ortaya çıkan kalp düzensizlikleri yetersizlik şeklinde gözükür. Kalp yetersizliği ise dört şekilde ortaya çıkar:

1- Kalp Qi’sinin eksikliği: Genel yorgunluk, yüzeysel soluma, sık terleme, çarpıntı.
2- Kalp Yang’ının eksikliği: Yüzde şişme, morarma, kol ve bacaklarda soğukluk
3- Kalp kanının eksikliği: Huzursuzluk, iritabilite, uyuklama, akıldışılık, insomnia
4- Kalp Yini’nin eksikliği: Avuc içleri ve yüzde sıcaklık, vücut ısısı düşüklüğü, gece terlemeleri

 

II. GRUP

Kalp enerji fazlalığından dolayı ortaya çıkan kalp düzensizliklerinin içersinde en önemlisi kalp ateşinin fazlalığı dolayısı ile gözüken rahatsızlıklardır.
Kalp ateşinin fazlalığı: Kalp ateşinin fazlalığında ateş yükselmesi, yoğun huzursuzluk, nsomnia, kabuslar, karabasan ve korkulu rüyalar görme, parlak kırmızı yüz, kırmızı veya kabarmış ağrılı dil, idrar yaparken yanma hissi.

 

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
YORGUNLUK SENDROMU
Bazılarımız için mevsim ne olursa olsun, günler sanki sırtlarında bir çuval taş ile yokuş çıkmaya benziyor. Her gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahve veya sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyuyorlar. Kas ağrıları, uyku bozuklukları, zihinsel performansın bozulması, alerjiler ve boğaz yanması bu tabloya eşlik eden belirtilerin... Devamı...
GÖZ TANSİYONU GLOKOM
Halk arasında “Göz tansiyonu” diye de bilinen glokom,  artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluşur ve göz siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Can Üstündağ, glokomun her insanda, her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğunu söyleyerek, “özellikle 35 yaştan sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığı olanlarda ve miyoplarda... Devamı...