RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
OBEZİTE (ŞİŞMANLIK)

 

Obezite yani şişmanlık, vücutta yağların normalden fazla olması ve yağ dokusu oranının diğer dokulara göre artması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Obezitenin nedenleri arasında fazla yeme, fiziksel hareketliliğin azlığı, psikolojik, metabolik ve hormonal bozukluklar, düzensiz beslenme alışkanlıklarını gösterebiliriz. Şişmanlık, genel bir kural olarak, tüketime oranla daha fazla kalori alınması neticesinde gelişir. Şişmanların büyük çoğunluğunda beslenme konusunda yeterince bilgi sahibi olunamaması sonucu, aşırı gıda, özellikle karbonhidratlar ve yağların alınımı rol oynamaktadır. Ayrıca şişmanlığın kalıtsal yönü de vardır. Anne ve babaları şişman olan çocuklarda obezite sıklığı oldukça fazladır. Şişmanlık yaşa bağlı olarak da artabilir. Bunda endokrin faktörler kadar fiziksel aktivitenin azlığı da etkendir.
İştah ile ilgili merkezler hipotalamustadır. Ventral medial  hipotalamustaki tokluk merkezi yakınında bulunan iştah  merkezi üzerine inhibitör etki göstermektedir. İnhibitör merkezin tahribi diğer merkezin serbest kalmasına, iştahın oburluk denilecek tarzda açılmasına ve böylece hipotalamik şişmanlığa sebep olmaktadır.
Şişmanlık her şeyden önce risk faktörüdür. Hastalanma ve ölüm riskini arttırır. Aşırı kilo kandaki yağ miktarında artma, tansiyon yüksekliği ve damar tıkanıklığı sonucu kalp krizine sepep olur. Şeker, kanda lipit ve kolestrol miktarında artma ve artroz adını verdiğimiz eklem kireçlenmesine ortam hazırlar. İnsanın estetiğini bozan şişmanlık, ruh sağlığını etkileyerek, pisikolojik hastalıklara sebep olur.

obezite_nedenleri

 

Şişmanlığın ölçümü için kabul görmüş iki yöntem vardır.

1. BEDEN KİTLE ENDEKSİ

BMI (Beden Kitle Endeksi) = Vücut ağırlığı (kg) / boy2(m2) 19′ un altı zayıf 19-25 arası normal 25-30 arası fazla kilolu 30-40 arası şişman (obez) 40 üzeri çok şişman (morbid obez)

2. BEL ÇEVRESİ ÖLÇÜMÜ

Erkeklerde 102 cm., kadınlarda 88 cm. üzeri riskli görülmektedir. Beden kitle endeksi ve bel çevresi ölçümü arttıkça, aşağıdaki hastalıklar meydana gelir; – Kalp-damar hastalıkları – Tip II şeker hastalığı – Hipertansiyon – Safra taşları oluşumu – Karaciğer yağlanması – Uyku ve solunum problemleri – Eklemlerde kireçlenme

 

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA
Akupunkturun zayıflama sırasında oluşturduğu önem, beyinde bulunan iştah merkezinin kontrol altına alınmasında yatar. Akupunktur iğneleri sizin daha az acıkmanızı, rahat doymanızı sağlar. İğneler sayesinde iştah merkeziniz dengeli bir şekilde kontrol altına alınır. Aşırı yemek yeme alışkanlığınızın azaldığını, sinirlilik halinin ortadan kalktığını, açlık nedeni ile oluşabilecek mide yanması ve ekşimesinin olmadığını göreceksiniz. Akupunktur sayesinde tedavi süresince tansiyon düşüklüğü ve halsizlik gibi şikâyetler de ortadan kalkar. Kısacası akupunktur tedavisinde açlığa bağlı olarak ortaya çıkması beklenen şikâyetler olmadan kolayca ve hiç sıkılmadan kilo vermeniz mümkündür. Ayrıca akupunktur dışında yapmamız gereken şeyler; -Sebze ve meyvayı bolca tüketmek -Tuz alımını azaltmak -Et ürünlerini ızgara ve haşlama olarak tüketmek -Soslu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak -Balık ve tavuk etlerini daha fazla tercih etmek -Yiyecekleri aşırı sıcak yememek.

hormonal bozukluklar

 

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
YORGUNLUK SENDROMU
Bazılarımız için mevsim ne olursa olsun, günler sanki sırtlarında bir çuval taş ile yokuş çıkmaya benziyor. Her gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahve veya sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyuyorlar. Kas ağrıları, uyku bozuklukları, zihinsel performansın bozulması, alerjiler ve boğaz yanması bu tabloya eşlik eden belirtilerin... Devamı...
GÖZ TANSİYONU GLOKOM
Halk arasında “Göz tansiyonu” diye de bilinen glokom,  artan göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluşur ve göz siniri hücreleri öldüğü zaman da kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Can Üstündağ, glokomun her insanda, her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğunu söyleyerek, “özellikle 35 yaştan sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığı olanlarda ve miyoplarda... Devamı...