RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
PAP SMEAR TESTİ

Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır?

Pap smear testi (smear veya tıp dilinde servikal sitoloji taraması) rahim ağzındaki anormal hücreleri saptayan basit bir testtir. Pelvik muayene ile aynı şey değildir. Pap smear rahim ağzındaki anormal hücrelerin kansere dönüşmeden, erken evrede teşhis edilmesini sağlar ve tedavi edilmesine olanak tanır.

Smear testinin düzenli olarak yapılması, anormal hücrelerin gözden kaçırılma ihtimalini azaltan bir unsurdur. Eğer bir testte anormal hücrelerin varlığı gözden kaçar ve saptanamazsa, bir sonraki testinizde ortaya çıkabilir.

 

Pap smear testi nasıl yapılır?

Smear testi çok basittir ve hızlı yapılan bir işlemdir. (bir dakika bile sürmez) Kadın jinekolojik muayene pozisyonundadır ve spekulum adı verilen bir alet yardımıyla vajinanın üst kısmına ve rahim ağzına bakılır. Rahim ağzından smear fırçası ile bir miktar hücre alınır. Alınan hücreler özel bir sıvı içersine konarak laboratuvara gönderilir. Burada bir camın üzerine konarak mikroskop altında incelenir ve hücre numunesinde anormal hücrelerin olup olmadığına bakılır. Bu inceleme günümüzde bilgisayar yardımıyla yapılmaktadır.

 

PAP SMEAR TESTİ

 

Smear testi kaç yaşından itibaren ne sıklıkta yapılmalıdır?

Smear testi yaptırmaya 21 yaşında başlamalısınız ve düzenli olarak her sene bir kez yaptırmalısınız.

Hangi risk faktörleri smear testinin anormal çıkmasında etkilidir?

Kadının cinsel yönden aktif olması, birden fazla partneri olması ve daha önceki smear testlerinde anormal hücre saptanmış olması risk faktörleridir.

Smear testinin sonucu yanlış olabilir mi?

Tüm laboratuvar testleri gibi smear testinin sonucu da her zaman doğru olmayabilir. Testin yanlış sonuç vermesine neden olan birkaç faktör vardır:

-Numunede yeterince hücre olmaması

-İncelenebilecek kadar anormal hücre olmaması

-Alınan numunede enfeksiyon veya kan bulunması

-Vajinanın içinin yıkanmış olması veya kullanılan vajinal ilaçlar

Smear testimin sonucu anormal çıkarsa ne olur?

Smear testinizin sonucu anormal çıkarsa muhtemelen ek testlere ihtiyaç duyulacaktır. Bu ek test, 4 ay ve 6 ay sonra smear testinin tekrarlanması, human papillomavirüs (HPV) tiplemesi veya daha detaylı bir inceleme olan kolposkopi (biyopsili veya biyopsisiz) olabilir. Eğer ek incelemelerde kanser öncesi değişiklikler saptanırsa, anormal hücrelerin çıkarılması gerekebilir.

hpv smear

 

0 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
PELVİK KAS DESTEK PROBLEMLERİ  ?
Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar vajina, rahim ağzı, rahim, idrar torbası, idrar kanalı, ince bağırsak ve rektumdur. Bu organların hepsi pelvis tabanında bulunan kasların ve bağ dokusu katmanlarının (fascia) desteği sayesinde yerlerinde dururlar. Bu destekleyici kaslar ve fascia adı verilen bağ dokusu çeşitli nedenlerle yırtılabilir, aşırı esneyebilir veya yaşa bağlı olarak zayıflayabilir. Pelvis tabanı desteğinin azalması... Devamı...
BİR ve İKİ YAŞ ÇOCUĞUNUZUN BESLENMESİ
Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve şeker grubu gıdaları tüketmeleri gerekir. Bu dönemde günlük 350 mg kalsiyum ihtiyacı vardır. 250 – 300 gr. süt, yoğurt ve bir kibrit kutusu beyaz peynir bu ihtiyacı karşılar. Kemik gelişimi için bu dönemde de D vitaminine ihtiyaç vardır. D vitamini içeren gıdalar yetersiz sayıda olduğu ve kışın güneşten yararlanma şansı az olduğu için bu yaş grubunda da 400 ünite D vitaminine... Devamı...