RSS | Sitemap
  • Akupunktur ile bir çok hastalığın tedavisinde başarı sağlandığına inanıyormusunuz ?

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
AKUPUNKTUR
SİGARANIN ZARARLARI VE AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA
MİDE ÜLSERİ VE REFLÜ
C:Pelvik kas destek problemleri nelerdir? Kadında pelvik bölgede bulunan organlar...
C:Pap Smear Testi (Smear) nedir? Ne için kullanılır? Pap smear testi (smear veya...
C:Bu yaş grubundaki günlük dengeli olarak et, süt, tahıl, meyve, sebze, yağ ve...
C:Saç kaybından yakınan birçok insan yaşadığı her dökülmenin ardında bir...
C:Baharın gelmesiyle birlikte daha aktif ve enerjik olmayı beklerken, kendimizi daha...
Ruh sağlığınızı korumak için enerjinizi yüksek tutun

 

Hayata olumlu bakmanın, iyimser olmanın yaşam enerjisini yükselttiğini belirten uzmanlar, “Hayatımızın coşkulu, huzurlu, keyifli akışı için hayat enerjimize sahip çıkmayı ve iyi kullanmayı öğrenmeliyiz.” diyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden uzman klinik psikolog İhsan Öztekin, günlük yaşantıda en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında yaşam enerjisinin geldiğini belirterek şu önerilerde bulundu:

Hayat enerjisi ruh sağlığını koruyor!

“Türkçe “Ki”, Çince “Chi”, Sanskritçe’de “Prana”, Parapsikoloji alanında ise “Psi” enerjisi olarak adlandırılan, fiziksel bedenin çok ötesinde bir enerji olan hayat enerjisi, fizik kanunlarıyla açıklanamayan, tanımlanamayan, beyne bağlı bir enerji değil, bütünsel varlığımıza ait bir enerjidir. İnsanoğlu hayat enerjisini gün içinde pek çok şekilde kullanır ve tüketir. Ancak gün içerisinde bu enerjiyi tekrar kendimizde depo ederiz yani bir anlamda kendimizi sürekli şarj ederiz. Ancak çoğu zaman tükenen bedenimizi yeniden nasıl toparlayacağımızı bilemez ve süreci akışına bırakırız. Fakat günlük akışta blokajlar, kesintiler oluşursa hastalıklar ortaya çıkar. Bu sebeple vücudumuzu ve ruh sağlığımızı dengede tutmaya yarayan hayat enerjimizi nasıl yüksek tutacağımızın bilincinde olmamız gerekir. İhtiyacımız olan bu enerjinin büyük bir kısmını, bunu matematikleştirecek olursak yüzde 70 kadarını uyuduğumuz sırada alırız.
untitled

Hayat enerjisi biterse depresyon başlar

Yaşam enerjisini her an kullanırız, sabahtan akşama kadar düşünürken bile bu enerjiden tüketiriz. Bu enerjiye sahip olduğumuz sırada sıkıntı, dert bizim için anlamını yitirir. Her şeyi yapabilecek güçte ve heveste oluruz. Hayat enerjisi az olan insan üşenen, keyifsiz, isteksiz dolayısıyla tembel insan olur. En basit olaylar, eylemler bile bu kişiler için aşılamaz, halledilemez dertler olarak algılanır. Hayattan zevk almaz, evden çıkmak istemez. Kişiler hayat enerjisini iyi kullanamaz, kendilerini şarj edemez noktasına geldiklerinde depresyona girerler.

Kaliteli uyku ve doğru nefes alma

Etrafımızdaki insanların o günkü duruşlarından, beden dilinden bu enerjiye ne kadar sahip olduklarını anlayabiliriz. Bu enerji vücutta belli meridyenler üzerinden akarak vücudun tamamına kozmik bir enerji sağlar. Bu akışta blokajlar, kesintiler oluşursa hastalıklar ortaya çıkar. Blokajları ortadan kaldırıp akışı sağlamak için biyoenerji, reiki, akaapunktur gibi tedavi teknikleri uygulanabilir. Bu sebeple iyi, kaliteli bir uyku hayat enerjisi ile dolmamız için önemlidir.

Doğru nefes almanın önemi

Gün içinde yaptığımız eylemlere bağlı olarak da yaşam enerjisi ile dolmamız mümkündür. Anda kalarak, coşku ve istekle yaptığımız her şey bizi yaşam enerjisi ile şarj eder. Yaşam enerjisi soluma refleksi ile bedene girer. Ama bu size bu enerjinin havanın içinde olduğunu düşündürmesin çünkü havanın içinde değildir. Ki enerjisi bir tür etherik enerjidir. Bu enerjinin ana kanalı nefestir. Aldığımız doğru nefeslerle her an kendimizi bilinçli bir şekilde Ki enerjisi ile doldurmamız mümkündür.

Bedene burun yolu ile alınarak giren Ki, önce bir baston gibi yukarı sonra da iki kanaldan omuriliklerimizden geçerek birinci çakramıza gelir. Bu sebeple birinci çakramızın (kök çakra) hep açık olması, mıknatıs gibi bu enerjiyi çekmesi önemlidir.

Çakralar güçlü elektrik alanlarıdır

Yaşam gücü enerjisi, bedende çakralar adı verilen bir dizi enerji merkezi boyunca hareket ederler. Hepimiz kuyruk sokumundan kafanın tepesine kadar 7 enerji merkezine sahibiz. Çakralar gözle görülmeyen güçlü elektrik alanlarıdır.

Çakralardan biri ya da daha fazlası tıkanmışsa veya dönüşü yavaşlamışsa yaşam enerjisinin dolamayacağı söylenir. Bunun sonucunda da hastalıklar ve yaşlılık ortaya çıkar. Bu sebeple çakralarımızın açık ve hızlı dönüşü, yaşam enerjimizi iyi kullanabilmemizin şartlarından biridir.

Hayat enerjimizi çalan kaçaklar
Hayat enerjimizi hızlı tüketen bazı dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Bunları sanki yaşam enerjimizi çalan kaçaklar olarak düşünebilirsiniz.

Olumsuz duygu ve düşünceler (öfke, aşırı sinirlilik, stres, üzüntü, korku, kaygı, kıskançlık, değersizlik hissi, özgüven eksikliği v.s.)

Uyumsuz ilişkiler (aile ilişkileri, arkadaşlıklar, evlilikler)

Yalnız kalmak, sosyal ortamlara girmemek

Oksijeni yetersiz ortam

Düzensiz uyku

Yetersiz veya aşırı beslenme

Öfke kontrolü öğrenilmeli

Bazı olumsuzlar karşısında şunları yapabiliriz:

Öfkemizi kontrol altına almayı öğrenmemiz önemlidir. Öfkelenmeye başladığımızı hissettiğimizde derin nefesler alarak kendimizi sakinleştirebilir.

Bir ölüm haberi duyduğumuzda olana direnmemek, olanı olduğu gibi kabul etmek önemlidir.

Öyleyse hayatımızın coşkulu, huzurlu, keyifli akışı için yaşam enerjimize sahip çıkmayı ve iyi kullanmayı öğrenmeliyiz.

Örneğin spor yapmak, kitap okumak, açık havada yürüyüş yapmak, çıplak ayakla toprağa basmak, yıkanmak, denize girmek, müzik dinlemek, ilim/bilim öğrenmek, birilerine yardım etmek, gönüllü veya karşılık beklemeksizin birilerine yardım etmek, meditasyon yapmak, dua etmek, ibadette bulunmak veya hoşunuza giden hobiniz ile vaktinizi geçirmek de size enerjinizi güçlendirmek veya bedeninizdeki dolaşımını geliştirmek için tavsiye edilebilir

2 Kez Yorumlandı.
Facebook Twitter More...
YORUMLAR
RichardSi

Aloha, We are excited Iv’e become aware of your web site, it is toally everything my friends and I are hoping for. The up to date info on the website is beneficial and needed and is going to assist my friends and I twice a week or more. It shows that everyone has a lot of details about the stuff I am interested in and other pages and info also show it. Typically I’m not net during the day but when I get an opportunity Im usually avidly hunting for this type of information or others closely concerning it. I have three of my friends that have picked up a liking in this because of all that I have learned about it and they will probably to visit this web site since it is such an excellent find. I’m also interested in politics and dealing with the constant turns and twists in climate change, blue sheild and blue cross, debt relief calculator and always hoping to find things that will be able to help me financially. I am looking forward to starting conversations with anybody that desires to share and will give some other related subjects or benefitial information with you all when I find more of it. Good job! for building such a beautiful site it will be a great spot to browse and learn several times about my weekends. Thanks, Adela.

Williamdow

?Hitler And Franco

The issue of the relationship between Spain’s General Franco and Hitler has been a controversial one for many years. The “conservative” view is that Franco’s dealings with the German dictator were pragmatic, based on what was best for Spain, and that he skilfully kept Spain neutral during the Second World War. The “left” view is that Franco was far closer to Hitler, admired him greatly, and would have come into the war on Hitler’s side had the terms been right.

The links between Franco and Hitler began on the outbreak of the Spanish Civil War. In July 1936, following the election of a left-wing government, a group of rightist army officers launched a coup. However, it failed, many officers remaining loyal to the Republic. The insurgents were left in control of little over a third of Spain, and none of the industrial cities. Spain’s colony in northern Morocco now became crucial. The Moroccan colonial forces were the only serious military force in Spain. Commanded by Franco, they were cut off from the mainland, for the small Spanish navy was on the government side.

Franco immediately sent an urgent request for help with air transport to Hitler. The German dictator sent transport planes to ferry Spain’s Moroccan army over the Straits of Gibraltar, where it consolidated power in southern Spain and began to march on Madrid. Without the Moroccan forces the insurgents would have been much weaker position and the coup might even have been beaten. For Hitler the decision marked his first foreign adventure.

Three years of bloody civil war followed in which both Hitler and Mussolini provided substantial aid, both equipment and fighting men, to Franco. The elected government, denied aid from France or England, turned the only power that would help them, the Soviet Union. Stalin provided the Republic with major military aid, while his “advisers” established many of the features of his rule of terror in Russia. But he also used Spain as a testing-ground for German military forces, and particularly his air force, which in 1937 bombed Guernica — the first time a European city was flattened by area bombing.

Franco now proceeded to establish his regime throughout Spain. He presided over a coalition of forces; the army, many of whose senior officers harked back to the old monarchist regime, the Catholic Church, and the fascist Falange party. There were tensions between the Falange and the monarchists, but initially the Falange was in the ascendant.

Franco’s victory came as tensions were growing in Europe — the outbreak of the Second World War was months away. At this point Spain and Germany were very close. German forces were given pride of place at Franco’s victory march in Madrid in the summer. Franco himself at this point greatly admired Hitler. He kept a photograph of the Fuhrer, together with Mussolini and the Pope, on his desk. German advisers were prominent in the army, the police, and the press. Heinrich Himmler visited Spain and even he was surprised by the violence towards opponents of the Franco regime.

In September 1939 the Second World War began. Initially Spain, like Italy, stayed neutral. Then in June 1940 came Hitler’s crushing, and unexpected, victory over France. Britain was left alone and, it seemed, on the verge of defeat. At this point Mussolini declared war, hoping to be in at the kill and profit from the peace treaty. Franco had similar ideas, but did not go so far. Spain was declared to be “non-belligerent” rather than neutral, and Franco took the opportunity to invade and annex Tangier in Morocco, previously under international control. He also wrote to Hitler expressing, in roundabout terms, a wish to join in Fascism’s victory. Franco had dreams of picking up French Morocco and parts of Algeria in a peace treaty. But it at this stage Hitler was not interested; he knew that Spain, devastated by civil war, could provide little military help and believed he did not need it.

By autumn 1940, however, the situation had turned 180?. Hitler’s air force had been defeated in the Battle of Britain, and Britain was clearly far from finished. There was a crucial factor here for Spain; the powerful British Navy. Britain used its ships to blockade Spanish ports and limit the amount of essential material, especially fuel, allowed in. The US followed its lead in limiting exports to Franco. Franco was the son of a naval officer; he knew the power of the British Navy and that a total blockade in the event of war might tip Spain, already the on the breadline, into revolt. Hitler, however, now wanted Franco in the war so that he could seize Gibraltar.

The two dictators met on the border between Spain and France, in October 1940. Hitler urged Franco to enter the war; Franco said that he would, but in return demanded French colonial territory and a huge amount of supplies to make up for a full British blockade. Hitler needed to keep the Vichy regime in France friendly and did not want to give away part of the French empire. Also he was in no position to meet Franco’s huge demands for supplies of food and fuel. Hitler left the meeting with only vague and insubstantial commitments from Franco, and said that rather than go through such a negotiation again he would rather have three teeth pulled.

It seems to me that the question of supplies was crucial; Franco knew he needed these if he declared war. He may not have realised that Germany too had limited fuel supplies or that in the territories Hitler had conquered, even agriculturally rich countries like France, food production was already crashing into a nosedive. Another consideration making him cautious was that many monarchists were pro-English; Britain gave substantial bribes to senior monarchists to oppose Spain entering the war.

That was the end of any prospect of Spain coming in on Hitler’s side. However Franco not only supported Hitler’s invasion of Russia in 1941, but organised thousands of volunteers to serve on the Eastern front. But by late 1942, with Russia resisting strongly and the US in the war, it was clear Germany was going to lose. Franco now moved, in characteristically crablike way, to a diplomatic position where he saw “two wars” — a crusade against Russian communism, which he supported, and Germany’s war with the democratic powers where his neutrality became increasingly pro-Allied. But this was pragmatism, not a position of principle. When Anglo-US forces invaded French North Africa in “Operation Torch” Spain offered no opposition and may have assisted the Allies with intelligence.

In 1944, as the Allies invaded occupied Europe Franco, with breathtaking nerve, wrote to Churchill offering to help the victorious democratic powers in the future struggle against communism. Churchill, who in the early years of the war had considered overthrowing Franco, took the bait and argued, against many senior Americans, that the Franco regime should be left in place. That is what happened. The Falange remained an important part of the regime until its end, although as the years passed its significance waned.

A related issue, which has caused debate over the years, is Franco’s attitude to the Holocaust. Like Mussolini’s, Franco’s Fascism did not have anti-Semitism as an important part of its ideology. However, during the Civil War and in the years of Hitler’s ascendancy — to 1942 — Franco like Mussolini adopted a vicious anti-Semitic rhetoric to please the Nazis. In practice however Jews fleeing from occupied France were allowed to cross Spain to Portuguese ports, although they were fleeced on the way. Franco also intervened to give asylum to Sephardic Jews, originally from Spain, who lived in Greece and would otherwise have been murdered by the Nazis. Franco’s Fascism saw Spain as a “nation” rather than a race. However, anyone who opposed the Spanish regime, especially in its early years, faced a fate as brutal as anyone who resisted the Nazis in Europe.

kobe v shoes ebay

Jordan could be simply the most effective football gambler ever before to try out the adventure. Unquestionably Bill Russell possessed even more champion diamond rings less than the brand, Wilt Chamberlain scored additional points in the game along with Julius Erving got the experience on the air just before The nike jordan ever previously made. However , jordans is at a nba for his personal. However, many people buy The nike jordan trainers not as a result of passion for the game, nonetheless with regards to aesthetical cost. Nike jordan, in particular during his time while using Chicago, il Bulls has long been a apex of class and style — being the first one in order to hobby a new shaven brain and dishevelled short pants. This Most helpful site quality participant sees that ease isn’t simply item that matters. Amazing footwear even more manufactured your ex boyfriend look nice when ever he has been up in the air. When you wan to buy a couple of running shoes, I suggest you choose the The air jordan Boots and shoes. At the site, you could find the best Nike shoes or boots, together; you’ll find the very best providers furthermore. The online shop present diverse trendy Nike boots and shoes, we all welcomes trainers at wholesale prices as well, which you can buy the actual Nike trainers inexpensively price, introducing buy and choice. The other day, we offers centred to be able to report the new show in Kobe Bryant Nike Glide Kobe Mire additionally, the press from Lebron Nike LeBron Ten V2, the above couples of shoes are usually adopted the “Bright Colors Stoplight” tone. Your promotion dropped so that you can Antonio Spurs, Kobe Dez bryant together with Nike Zoom lens Kobe Mire “Golden Andel Sol” terrible show in order to anyone, additional offer, Lebron overcome the fresh York Knicks by virtue of kobe v shoes ebay Nike Lebron james Eight V2 “Home” release with white/black-red colourway. The actual fixed white shoelaces with the boots lasted very light as compared with the real estate sector any bright white shoe laces than normal. Nike along started a whole new Soar KOBE Mire sequence tennis boots and shoes despite the fact that worked with using the baseball celeb Kobe Bryant, encouraged by simply Black color Mamba the fact that nickname from Kobe Dez bryant at basketball. This specific model produced by the inspiration on the intense black color mamba snake, although fusion from the functional elements from all those low-cut basketball game sneakers, cause you to feel lighting and comfy. The initial memory bangs have got copied snake epidermis texture are usually in various sizes, taken care of the whole greater to circumvent deterioration of surface, which enables it to appropriately increase the level of resistance associated with a specified website. Below the outsole botton for the boots there was engraved involving “Venomenon”, demonstrates the particular unsafe african american mamba venom. It is highlighted on earth market place information the fact that Kobe Footwear is the most well-liked services globally. I’m sure everyone knows Kobe shoes and boots is certainly prevailing because of two poles in order to two poles because the original cusp boulders as well as children muscles groups achieve line up. When i insist which Kobe shoes are able to give you great achievement. Not surprisingly, a few number of Nike shoes, needed the particular Kobe trainers unquestionably, most can increase peoples’ means connected with leaping plus pulled up human’s muscular tissues simply because currently have particular fresh air sofa a model. You are aware of this is a good possiblity to transform your level using organic electricity. I suppose that is certainly precise. Nowadays worldwide all people have seen Kobe Bryant together with individuals who don’t similar to field hockey. He or she is the good as well as point shield. And no end of loyal and even crazy admirers cherished him. Kobe is known for a creativity in the the game of basketball legal plus makes themselves pursued by countless hockey joggers. Subsequently, his particular enthusiasts would want to purchase Kobe Dez bryant footwear. Kobe Bryant really loves astounding popularity each of the year each version of Kobe Bryant shoes and boots slowly took over hot theme between persons despite youth or maybe good old people. They are hardly any written text to clarify the main set of two field hockey boots and shoes the fact that have on it again meant for his or her earliest match regarding their lifestyle organised by just MacDonald within his particular college period of time. As far as I became nervous, We want to claim this kobe 5 shoes limited edition is model of old classic trainers. Kobe Dez bryant trainers associated with EQT 2,000 that is generated by Nike distributed many different figure due to its exclusive know-how experiencing. Even though the floor of trainers is created specifically on the basis of the experience framework, this National basketball association Boots would be to satisfy your getting dressed. The fresh new The year 2010 NBA Boots or shoes appeared to be built exactly the same mainly because EQT Two thousand; there seemed to be very little the conversion process inside the second of shoes. Merely a idea thicker midsole was basically accreted on the running shoe along with that leave this specific sneaker become more long-lasting as well as hard-wearing. I do think the fact that the most practical person is certainly much of our dependable buyers. For all folks that like Kobe Dez bryant, this is not to attract a conclusions that people appreciated and also noticed the Kobe trainers and / or people fully understood this sneaker by just Kobe sporting that boots with throw dous game titles. In comparison to the last 24 months, the actual contending promote in Kobe boots or shoes has become a lot more severe for you has got substantial alternation in that athletic shoe while using shoestring concluded independently. This well-knit outdoors footwear lasted sturdy, consistent, robust and quick to commence. At that time, that is the EQ Kobe Dez bryant Nine access to globe world-wide sells, detailed well known tennis star- Kobe Bryant managed his to start with set of unique boots or shoes. This specific Kobe Dez bryant footwear utilized the uncomplicated black and white color technique; the base of black-jack shoe is kind of hmo’s EQT. In addition, this layout within the foundation for athletic shoe was initially dissimilar to a elegant not to mention vintage herringbone rice. In that case, can happen, We’re a good website meant for marketing affordable Kobe Shoes, the the majority of attractive and the majority of flawless sneakers looking forward to ones arriving. It happens to be identified simply to the lips on the ideal trainer, as well as thoroughly absent for the remaining shoes. A great print from Jordan Jordan’s finger marks is regarded as your habit about the outsole. More from Nike jordan entered any trainer besides her finger print; his / her signature is visible on the toecap, a pleasant touch used with the shoes. An vehicle level of quality artwork progression was adopted to the behind on the Thermo Plastic Urethane frame is carried out by way of a reliable automatic robot upper extremity to enhance the coffee quality, persistence and durability for the coloration and also factor. Propose together with the atmosphere, the particular outsole is comprised of earth desired resources this cuts down the waste and even makes use of all the Nike slow information via boots or shoes outsole producing waste material. Starting off from the hallux, the toe hat has Jordan’s personal printed. The side from the footwear contains a sewed sample giving these comfortable shoes strength in addition to plastic benefit. Any dialect belonging to the right and left are unique for one newbie which has a jumpman logo design in the right sneaker along with the wide variety “23” integrated in the departed footwear. The actual running shoe also boasts a glistening modern screen this addresses the middle of the main entire body from the footwear. Shoesdream is an efficient web based sports shoes coast ,youcan come across significant styles of ADIDAS sneakers,NIKE footwear, nike basketball game boots and shoes, Brand-new BANLANCE footwear gentlemen women.

Having dribbling skills gives a player an awesome advantage in girls basketball. During my experience in basketball, it is one of the most lacking skill. However it is one of the most important. When you have a great basketball dribbler on your team, you have someone that can bring the ball up the court and get the ball to other players. That is very important. Let’s look at ways to teach girls how to dribble.

Develop Ball Handling Skills

One of the first ways to teach girls how to dribble is to develop the ball handling skills. This can be done with the finger tip drill. During the finger tip drill, have the player move the basketball ball back and forth using only the finger tips. Start with the arms extended directly in front of the body. Then over time bring the extended arms up above the head. Then bring the extended arms back down in front of the body, while still tipping the ball back and forth with the finger tips.

Another drill would be to practice wrapping the basketball around the waist. Practice wrapping the basketball around the ankles. Then practice wrapping the basketball around the head. Then practice wrapping the basketball around the right leg and left leg. Now practice wrapping the basketball around both legs in a figure 8 motion.

Practicing these ball handling drills allow the player to get comfortable handling a basketball which also helps with dribbling. But not only that, it helps with passing, rebounding and shooting the basketball.

YORUM YAP
Adınız...

E-Mail Adresiniz...

Web Siteniz (varsa)

BENZER MAKALELER
HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ
HAYATIMIZ BOYUNCA 10 FİL AĞIRLIĞINDA YİYECEK TÜKETİYORUZ Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, araştırmalara göre bir insanın ömrü boyunca yaklaşık 1 milyon kalori alarak 45 ton yiyecek tükettiğini açıkladı. 70 kiloluk bir yetişkinin günde en az 31 gram protein alması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Tamer, vejetaryenler için de önemli bir uyarıda bulundu: “Vejetaryen beslenme durumunda vücut için gerekli aminoasitlerin bir şekilde alınması... Devamı...
YENİ YILIN İLK SABAHI METABOLİZMANIZI UYANDIRIN
  Yeni yılın ilk gününe arınmış, tazelenmiş ve sağlıklı bir giriş yapmak için bazı özel gıdalardan faydalanmak mümkün. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Yonca Sevim, doğru beslenme, antioksidan besinler ve yeterli fiziksel aktivite ile yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın yolları hakkında bilgi verdi. Yılın ilk gününe genellikle geç uyanılmaktadır. Bu nedenle metabolizmayı uyandırıp kaybettiklerini geri vermek önemlidir. Bunun için kişi... Devamı...